Kończący się 2021 rok to czas technologii karbonowej również w bieganiu. Topowe marki biegowe dopracowały prototypy butów startowych wyposażonych w kosmiczną technologię jak na biegowe standardy. Dostępność, a przy tym popularność tego typu obuwia biegowego znacznie wzrosła i co raz częściej poszukiwane są również przez amatorów biegania. Problem butów z płytką karbonową to trwałość, która jest mniejsza niż w standardowych butach, a przy tym wysoka cena w okolicach 1000 złotych. Dlatego większość biegaczy nie może sobie pozwolić na taki rarytas, a jeśli już wymarzony zakup stanie się faktem to szkoda będzie zużyć takie buty podczas codziennego treningu. Buty z płytką karbonową warto zostawić na specjalne okazje jak starty w zawodach lub od czasu do czasu na szybką jednostkę treningową. Osobom szukającym butów do szybkiego biegania treningowego polecam Saucony Kinvara 12. To buty, które będą tańsze, bardziej wytrzymałe, równie lekkie i szybkie na stopach amatora jak buty z karbonem 🙂 Zapraszam na szybką recenzję okiem biegacza amatora i eksperta w doborze butów do biegania.
Parametry wyścigowe
Saucony Kinvara 12 to jak nazwa wskazuje dwunasta edycja butów, które charakteryzują się niesamowitą lekkością przy zadowalającej amortyzacji. But w rozmiarze 9 US waży tylko 213 gramów!!! Dodatkowo wyróżnia je niski drop 4 mm (różnica w wysokości podeszwy pięta-palce), który zdecydowanie ułatwia lądowanie bezpośrednio na śródstopie/przodostopie. Podeszwa jest wykonana z pianki PWRRUN, której wysokość pod piętą to 28,5 mm. Połączenie niskiej wagi, małego dropu oraz bardzo sprężystej pianki podeszwowej sprawia, że Saucony Kinvara 12 to buty, które idealnie sprawdzą się podczas szybkich treningów..
Subiektywne odczucia z biegania
Buty testowałem podczas 3 jednostek treningowych: bieg ciągły na dystansie 10 KM w tempie 6:05 – 6:10, bieg interwałowy z narastającym tempem do 4:00 i bieganie na bieżni mechanicznej również w stałym tempie ok. 5:50 z lekką inklinacją 3 stopni. Przede wszystkim podczas biegania szybszych odcinków buty natychmiastowo reagują na zmianę prędkości. Nie miałem również problemu z utrzymaniem odcinkowego tempa ok. 3:45. Buty nie przeszkadzają, a nawet pomagają w przyspieszaniu. Trzeba jednak pamiętać, że w tym modelu amortyzacja to dodatek, który delikatnie podnosi komfort i bezpieczeństwo biegania. Nie czuć dużej stabilizacji, a lądowanie na przodostopie jest bezproblemowe. Największym minusem jest zdecydowanie brak gumy podeszwowej na prawie całej powierzchni podeszwy co właściwie ogranicza możliwości biegania tylko na suchym asfalcie i bieżni mechanicznej. Podczas biegania na nawierzchniach twardych przy ujemnych temperaturach pojawiały się miejscowe poślizgi, a przy warunkach pogodowych ze zdjęć powyżej bieganie w Saucony Kinvara 12 jest bardzo trudne (prawie niemożliwe). Dodatkowo cholewka przepuszcza dużo powietrza, więc w niższych temperaturach może to zmusić do biegania w cieplejszych skarpetach.
Saucony Kinvara 12 a buty z płytką karbonową
Saucony Kinvara 12 to buty treningowo – startowe, które nie zostały wyposażone w żadną technologię wspomagająca bieganie. Jeśli ktoś poszukuje butów, w których „bieganie może być łatwiejsze” powinien zainteresować się butami Saucony z serii Endorphin. Mamy do wyboru 3 modele: Shift, Speed z płytką nylonową i Pro z płytką włókna węglowego (karbonowa). Saucony Kinvara 12 – szybkie jak buty z karbonem tym sformułowaniem chcę przekazać wszystkim biegaczom amatorom, że nawet najlepsze buty z karbonem nie sprawią, że będziemy biegać szybciej niż w standardowych butach pokroju Kinvara 12. W tym modelu można biegać komfortowo nawet poniżej 4:00 min/km. W rezultacie na dystansie 10KM można zejść poniżej 40 minut, a w półmaratonie poniżej 1:25. Buty mogą nam tylko pomóc w uzyskaniu lepszego czasu i do pewnego poziomu (zaawansowanego amatora) Saucony Kinvara 12 w zupełności wystarczą. Jeśli ktoś kupuje buty z karbonem z zamiarem poprawy czasu z 60 minut na 55 min w biegu na 10 KM to nie ma to większego sensu.
Dla kogo są buty Saucony Kinvara 12?
Nigdy nie byłem fanem butów treningowo-startowych, najczęściej zbyt twarde, żeby robić częste i długie treningi i zbyt mało wyścigowe w porównaniu do rasowych butów startowych. Po kilku treningach w Saucony Kinvara 12 zdanie podtrzymuję. Amortyzacja jest na poziomie butów treningowych dla osób ważących do 70 kg i niewątpliwie największym atutem jest niesamowicie niska waga butów, dzięki czemu podczas biegania można o nich zapomnieć. Buty są dość surowe, to znaczy, że nie wybaczają błędów w technice biegu, a mały drop potrafi nieźle zmęczyć mięśnie łydki, które dzień po treningu będą wołały o maści przeciwbólowe 😀
Saucony Kinvara 12 to buty które polecam biegaczom ważącym do 75 kg jako zamiennik butów startowych na dystanse 5, 10 KM i półmaraton, w ostateczności dla osób lżejszych i lepiej wytrenowanych na dystans maratonu. Można też potraktować te buty jako lekką treningówkę na regularne treningi, ale dla osób lżejszych i bardziej wytrenowanych. Osobom rozpoczynającym przygodę z bieganiem odradzam wybór tego modelu butów. Jeśli jesteś biegaczem na zaawansowanym poziomie to na starty w zawodach wybierzesz pewnie buty z karbonem lub coś podobnego, a Saucony Kinvara 12 mogą być wykorzystywane jako drugie buty treningowe do realizowania szybkich jednostek treningowych
Od dziecka uprawiam amatorsko sport. Przez 10 lat zdarzyło mi się trenować piłkę nożną, siatkówkę, wędkarstwo rzutowe, a nawet taniec towarzyski. Od 5 lat związałem się z bieganiem. Staram się doradzać najlepiej jak umiem w kwestii sprzętu jak również rozwijam się na płaszczyźnie treningowej. W wolnym czasie wskakuję na rower oraz rolki tak dla zdrowia i odpoczynku.