Blog Studio-Sport
  • Strona główna
  • Bieganie
    • Pierwsze wrażenie
    • Recenzje butów
    • Przegląd kolekcji
    • Odzież i akcesoria
  • Siatkówka
    • recenzje butów Wszystkie

      Mizuno Wave Luminous 2 buty…

      10 grudnia 2021

      ASICS Metarise Tokyo – halowe…

      20 maja 2021

      Mizuno Wave Luminous 2 buty…

      10 grudnia 2021

      ASICS Metarise Tokyo – halowe…

      20 maja 2021

      Czy Asics Sky Elite FF…

      23 maja 2020

      Asics Gel-Beyond 5 – Cichy…

      23 maja 2020

  • Inne sporty
  • Recenzje sprzętu
    • Mizuno Wave Sky 6. Max…

      11 stycznia 2023

      Saucony Kinvara 12 – szybkie…

      29 grudnia 2021

      Saucony Ride 14 – but…

      23 grudnia 2021

      Mizuno Wave Luminous 2 buty…

      10 grudnia 2021

      Zaskakujący ASICS GEL-Cumulus 23 przerósł…

      16 października 2021

  • Nasz sklep
  • O nas
  • Kontakt
Blog Studio-Sport

  • Strona główna
  • Bieganie
    • Pierwsze wrażenie
    • Recenzje butów
    • Przegląd kolekcji
    • Odzież i akcesoria
  • Siatkówka
    • recenzje butów Wszystkie

      Mizuno Wave Luminous 2 buty…

      10 grudnia 2021

      ASICS Metarise Tokyo – halowe…

      20 maja 2021

      Mizuno Wave Luminous 2 buty…

      10 grudnia 2021

      ASICS Metarise Tokyo – halowe…

      20 maja 2021

      Czy Asics Sky Elite FF…

      23 maja 2020

      Asics Gel-Beyond 5 – Cichy…

      23 maja 2020

  • Inne sporty
  • Recenzje sprzętu
    • Mizuno Wave Sky 6. Max…

      11 stycznia 2023

      Saucony Kinvara 12 – szybkie…

      29 grudnia 2021

      Saucony Ride 14 – but…

      23 grudnia 2021

      Mizuno Wave Luminous 2 buty…

      10 grudnia 2021

      Zaskakujący ASICS GEL-Cumulus 23 przerósł…

      16 października 2021

  • Nasz sklep

Skarpetki do biegania – cena, jakość, żywotność. Wszystko co musisz wiedzieć.

Post Views: 1 622

Buty do biegania, sportowa koszulka i ewentualnie drogi zegarek multi sportowy lub smartwatch, to pierwsze przedmioty, w które zaopatruje się osoba rozpoczynająca przygodę z bieganiem. Wśród akcesoriów używanych na treningu częściej pojawiają się słuchawki sportowe niż para dedykowanych skarpetek. Wielu początkujących biegaczy nie zwraca na nie uwagi. Pierwsze treningi robi w skarpetach bawełnianych lub wykonanych z innych materiałów, które nie sprawdzają się w sporcie. Sam popełniałem ten błąd. Para dobrych skarpet dedykowanych bieganiu to niewielki koszt w porównaniu do butów. Zapewnią dziesiątki udanych treningów bez obtarć, a najlepsze z nich pomogą w regeneracji zmęczonej stopy i co ważne wystarczą na wiele miesięcy.

Bawełna i wełna w odzieży

Stosowana w przemyśle tekstylnym bawełna jest bardzo popularna w produkcji odzieży codziennej. Roślinne włókna, z których wytwarza się bawełniane koszulki, bluzy, spodnie czy tytułowe skarpetki są miłe w dotyku i tanie. Jej największą wadą jest gromadzenie wilgoci we włóknach, które wolno schną. Mówi wam coś duża plama potu na koszulce? Takie rzeczy przede wszystkim na bawełnianej odzieży, która najlepiej spisuje się do chodzenia na co dzień, a nie do aktywności fizycznej.

Wełna pozyskiwana z owiec jest naturalnym włóknem, które docenią przede wszystkim pasjonaci turystyki. Ciepłe swetry i odzież termiczna wykonana z wełny Merynosów ma właściwości antybakteryjne, świetnie utrzymuje ciepło oraz nie kumuluje tak dużo wilgoci, jak wełna szewiot i szetland. Odzież z wełny także nie powinna być wybierana przez osoby biegające i uprawiające długotrwały wysiłek fizyczny. Nie polecam jej również osobom trenującym na siłowni.

Skład skarpet do biegania – nie bój się syntetyków

Jak często zdarza wam się wyrzucać dziurawe, przetarte lub mocno zmechacone skarpetki? Trafiłem na artykuły, które dają klasycznej bawełnianej skarpecie 30 dni (lub 30 założeń) życia. W związku z tym, że bawełna jest włóknem naturalnym o właściwościach higroskopijnych, jej zastosowanie w sporcie może skrócić jej żywotność nawet trzykrotnie. Tkanina wilgotna i poddana tarciu takiemu, jakie zachodzi wewnątrz buta, szybciej uszkadza się w newralgicznych strefach. Dziury na dużym palcu oraz na piętach powstają szybciej.

Royal Bay stawia na stonowane kolorystyki. W ofercie mamy też bardzo jaskrawe modele, dla odważnych.
Na pierwszym planie skarpetka Trailowa od UYN, a za nią wersje dla biegaczy asfaltowych.

Firmy zajmujące się przede wszystkim szyciem syntetycznych skarpet sportowych dają nawet do 2 lat gwarancji na to, że ich wyrób nie zużyje się w ten sposób. Zakładając, że używamy jednej pary skarpet na 3 treningach biegowych w tygodniu, to rocznie mamy je na nogach 144 razy. Profesjonalne skarpetki do biegania powinny bez większego problemu wytrzymać 150 treningów trwających godzinę i tyle samo prań. Mogą ewentualnie mechacić się na pogrubionych strefach zwiększonej amortyzacji. Nie wygląda to estetycznie, ale nie powoduje dyskomfortu podczas ich użytkowania. Zgodzę się z tym, że powinniśmy ograniczać plastik, ale odzież wykonana z materiałów syntetycznych, to nie butelka wody. Kupujemy często na lata. Jeżeli będziemy korzystać z niej umiejętnie i prać we właściwej temperaturze i detergentach posłuży bardzo długo.

Syntetyczne materiały, które znajdziecie w składzie skarpet sportowych to przede wszystkim poliester, poliuretan, nylon i elastan. Ich proporcje i połączenia bywają różne, ale niezależnie od ilości poszczególnych składników najważniejsza jest jakość wykonania i funkcjonalność.

Podstawowe skarpetki do biegania ASICS, MIZUNO BROOKS

Moje pierwsze skarpetki biegowe to podstawowy model Lyte Socks marki ASICS sprzedawany wtedy w 3-paku. Lekkie, dobrze wentylowane i krótkie skarpety idealne na wakacje. Podobnie oceniam 3-pak skarpet z Mizuno Training Mid 3P. W obu przypadkach mamy do czynienia ze skarpetkami w niskiej cenie i składzie bazującym na poliestrze. Producenci butów biegowych mają w swojej ofercie dedykowane akcesoria w tym skarpetki. Oferta obejmuje budżetowe modele i droższe egzemplarze. Wymienię wam kilka najciekawszych.

Mam te skarpetki ponad 3 lata, więc sporo się zmechaciły. Mimo czasu nie mają żadnej dziurki.

Ten prosty i tani model skarpet Mizuno również ma przynajmniej 2 lata i około 40 treningów. Daje radę, ale jest bliżej końca swojego żywota.

ASICS ma w swojej ofercie bardzo solidny model skarpetki biegowej w wersji niskiej i za kostkę. Nazywa się Ultra Comfort Running i promowany jest jako ten, który ogranicza powstawanie pęcherzy i otarć. W mojej opinii są bardzo wygodne i dosyć grube, przez co wytrzymałe. Nie znajdziemy w nich żadnych wypustek i pogrubień w okolicy Achillesa, które występują w profesjonalnych skarpetach, o których przeczytacie w kolejnym akapicie. Budżetowym modelem w 2-paku jest 2PPK Cushioning Socks z dodatkiem bawełny w składzie. Świetnie wentylowane i bardzo wygodne, ale z dużą tendencją do mechacenia się strefy pięty i palców. Połączenie bawełny i poliestru występuje w skarpetkach halowych.

Amerykańska marka Brooks ma kilka modeli, wśród których największe wrażenie robi na mnie Tempo Knit z grafikami bananów. Wesołe skarpetki sportowe to rzadkość. Jego bazowa część wygląda podobnie jak modelu Brooks Ghost Midweight socks w dwupaku. Ich autorski materiał DriLayer świetnie oddycha. Zastosowano w nich lekką kompresję łuku stopy.


Technologiczny majstersztyk UYN i ROYAL BAY

W czym lepsze są skarpetki do biegania produkowane przez firmy takie jak UYN oraz Royal Bay od skarpetek firm tworzących też buty i odzież sportową tj. ASICS?

Proces technologiczny i projektowanie skarpetek dla biegaczy przez firmy zajmujące się tylko tymi akcesoriami jest bardziej złożone. Zwykłe syntetyczne skarpetki sportowe mają jednolitą strukturę bez żadnych wypustek, oprócz stref zwiększonej wentylacji i pogrubień w strefie pięty i palców. W profesjonalnych skarpetkach charakterystyczne są strategiczne pogrubienia w okolicy Achillesa, podbicia stopy, a nawet tuż pod przednią częścią stopy. Splot materiału jest bardzo trwały i sztywniejszy w dotyku. Włókna mają w swoim składzie jony srebra lub są namaczane w substancji zapobiegającej rozwojowi bakterii, które powstają w środowisku wilgotnym i zacienionym – wnętrze buta jest do tego idealne.

Na skarpetkach wiele się dzieje. Strefy pogrubienia na górze, z tyłu oraz pod spodem. Dwie warstwy materiału i wiele stref zwiększonej wentylacji.

Skarpety firmy UYN mają charakterystyczne pogrubienia w postaci pasków na Achillesie, grzbiecie stopy i w niektórych modelach także po bokach i pod spodem. Model, który mam na nodze to UYN Run 2w1, czyli wykonany z dwóch warstw materiału. Jest zarówno świetny na trening, jak i na szybkie bieganie w zawodach. Godny polecenia jest UYN Run Trail o charakterystycznym zielonym kolorze. Służą do biegania w terenie, dlatego są wyższe i grubsze. Mają dodatkowe strefy ochronne i poprawioną wentylację, dla zawodników biegających dystanse ultra.

Print ze śnieżką oraz logiem Brooks został wykonany na zamówienie.

Firma Royal Bay największe wrażenie robi dopiero po założeniu. Zarówno ścięgno Achillesa, jak i spód stopy jest mocno pogrubiony w celu zredukowania otarć. Każda ze skarpetek tej firmy jest moczona w specjalnej substancji, która nadaje im miłego zapachu i wpływa na poprawę właściwości antybakteryjnych. Model Royal Bay Energy w wersji High Cut, który mam na stopie jest bardzo wytrzymały i może być stosowany na każdym rodzaju treningu biegowego. Pokuszę się o stwierdzenie, że w wersji ponad kostkę nadałby się do biegów terenowych.

Lepsza regeneracja ze skarpetkami Incrediwear

Jest jeszcze jedna rzadka cecha, którą mogą charakteryzować się skarpety sportowe. Kompresja, a właściwie efekt w postaci poprawy krążenia można uzyskać na więcej niż jeden sposób. Powszechnie stosowaną metodą kompresji jest strefowy ucisk, który skutecznie zapobiega skurczom np. w obrębie łydek.

Nie dajcie się zwieźć prostemu designowi. Magia tkwi w materiale.

Marka Incrediwear opracowała inną metodą na uzyskanie tego efektu oraz znaczną poprawę regeneracji i redukcji bólu. W swoich produktach – w tym skarpetach sportowych Incrediwear – łączy karbonizowany węgiel z germanem we włóknach materiału, by w połączeniu z ciepłem i wilgocią skóry znacznie poprawić mikrokrążenie. Nasz organizm potrafi sam regenerować przeciążone tkanki, gdy zapewnimy mu odpowiednie warunki. Więcej krwi, a co za tym idzie, składników odżywczych uśmierza ból, poprawia ruchomość i redukuje zmęczenie.

Recenzowałem opaskę na kolano Incrediwear, której używam do dziś po treningu siłowym oraz bieganiu. Od niedawna testuję też spodnie Incrediwear Performance Pant i również odczuwam ich działanie w ramach poprawionej regeneracji i całkowitego stłumienia bólu w obrębie kolana podczas intensywnego wysiłku. Mam też różne modele skarpetek. Jeżeli chcecie poprawić regenerację swojego ciała po wysiłku lub podnieść krążenie w miejscu występowania bólu, to szczerze polecam produkty tej marki.

Adrian Dolecki

Od najmłodszych lat fan aktywności fizycznej. Rekreacyjnie uprawiający trening siłowy, bieganie i koszykówkę. Certyfikowany instruktor odważników kettlebell i treningu siłowego oraz doradca żywieniowy.

akcesoria do bieganiaasicsbieganieincrediwearroyal bayskarpety do bieganiauyn
0
FacebookEmail

Mogą cię zainteresować

ASICS GEL-Resolution 9 – słynne buty, słynnej Igi

29 czerwca 2023

Mizuno Wave Sky 6. Max miękkości i stabilności...

11 stycznia 2023

ASICS GEL-Trabuco 10 – powrót legendy

6 października 2022

ASICS Noosa Tri 14 – dla mnie, najlepszy...

9 września 2022

ASICS GEL-Kayano 29 – Legenda o najlepszych butach...

7 września 2022

ASICS GT-2000 10 – większa amortyzacja i nowa...

24 czerwca 2022

Mizuno Wave Skyrise 3 – najlepszy but treningowy,...

9 czerwca 2022

Brooks Adrenaline GTS 22 – wzorowa stabilizacja z...

24 maja 2022

Saucony Peregrine 11 – specjalistyczne buty terenowe

30 grudnia 2021

Saucony Kinvara 12 – szybkie jak buty z...

29 grudnia 2021

Zostaw komentarz Usuń odpowiedź

Zapisz moje imię i nazwisko, adres e-mail i witrynę internetową w tej przeglądarce do następnego komentowania.

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę stronę.

Nasze konta społecznościowe

Facebook Instagram

Wyszukaj

EKIPA STUDIO SPORT

Nasza ekipa Studio Sport - Adrian, Rysio i Damian! Tworzymy miejsce pełne miłości do sportu. Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem prowadząc sklep sportowy od ponad 21 lat! Piszemy bloga, bo chcemy dać możliwość dobrego wyboru każdemu z Was, kupujcie świadomie i cieszcie się każdym dniem spędzonym aktywnie 🙂

Bądź na bieżąco

Chcesz być na bieżąco z treścią przez nas udostępnianą? Interesują cię nowe wpisy i zdjęcia?
Zostaw swoje dane kontaktowe i twórz wspólnie z nami świat sportowy!

Najnowsze wpisy

  • ASICS GEL-Resolution 9 – słynne buty, słynnej Igi
  • Mizuno Wave Sky 6. Max miękkości i stabilności w bucie treningowym.
  • ASICS GEL-Trabuco 10 – powrót legendy
  • ASICS Noosa Tri 14 – dla mnie, najlepszy treningowo-startowy but roku 2022
  • ASICS GEL-Kayano 29 – Legenda o najlepszych butach dla nadpronatorów napisana na nowo

Kategorie

Bądź na bieżąco

Chcesz być na bieżąco z treścią przez nas udostępnianą? Interesują cię nowe wpisy i zdjęcia?
Zostaw swoje dane kontaktowe i twórz wspólnie z nami świat sportowy!

  • Facebook
  • Instagram
Footer Logo

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by StudioSport