Testowanie ASICS GEL-RESOLUTION 9 trochę onieśmiela. To jak mierzenie się z legendą. To w końcu w butach tej marki grają światowe jedynki tenisa kobiecego i męskiego. I choć to buty przygotowane do gry wyczynowej, to prawda o nich jest też taka, że korzystają z nich w 95% zwykli amatorzy.
Właściwe buty do tenisa ziemnego to podstawa
W butach ASICS gram „od zawsze” i to do nich mam największe zaufanie. Dlatego z uwagą obserwuję ich ewolucję. To, że marka dotarła obecnie tak wysoko, z jednej strony zaskakuje, a z drugiej wcale. Zaskakuje, bo wydatki reklamowe są minimalne na tle wydatków konkurencji. Ale też nie dziwi, bo Centrum Technologii Sportowej ASICS w Kobe jest jak laboratorium NASA, może wpędzić rywali w głębokie kompleksy. Tutaj projektanci modowi i styliści dostają głos na samym końcu. Tutaj żądzą przede wszystkim lekarze i inżynierowie, bo całość podporządkowana jest wymogom biomotoryki i bezpieczeństwa zawodnika. Bo but sportowy, to nie ozdoba. To przede wszystkim ochraniacz nóg przygotowany na ekstremalne przeciążenia.
Każde, nawet najdrobniejsze skręcenie stopy, może mieć charakter nawykowy i skraca karierę sportową w przyszłości. Stopa to bardzo złożony organ. To 26 kości, 32 stawy, a między nimi labirynt mięśni, ścięgien i więzadeł. Wystarczy, że jedno z nich zostanie tylko naderwane, a z czasem jego włókna będą wapnieć, tracić elastyczność i mogą też wchodzić w konflikt z nerwami. To bolesna przypadłość, której nikomu nie życzę. Można przypuszczać, że gdyby Nadal przywiązywał większą wagę do dobrych butów, to jego piękna kariera trwałaby …nadal, albo i znacznie dłużej. Bo buty to podstawa. Są tak samo ważne jak dobra rakieta.
Stary/Nowy ASICS Resolution
ASICS GEL-Resolution 9 jest właśnie takim gwarantem bezpieczeństwa i kontroli. Wkładek GEL nie trzeba nikomu rekomendować. To stary i bardzo znany patent tej marki na ochronę stawów. Dodatkowy zmiękczacz podeszwy w kierunku wertykalnym. Element konstrukcyjny podeszwy. Ugina się pod naciskiem stopy w kierunku góra – dół. Ale miękkość to za mało. ASICS stosuje coś jeszcze. Coś, z czym konkurencja radzi sobie znacznie gorzej. Zwróćcie uwagę na te charakterystyczne plastikowe obejmy po obu stronach buta.
DYNAWALL, to rodzaj lekkiego, nylonowego kątownika, który zapobiega skrętom bocznym. Tenis to gwałtowne wyhamowania i dynamiczna zmiana kierunku biegu. To dzięki tym obejmom z podeszwy nie robi się tzw. „śmigło”. Amortyzacja jest tutaj ujarzmiona, a zawodnik otrzymuje stabilną platformę. Dzięki niej poprawia precyzję uderzeń, oraz zapobiega kontuzjom.
Cholewka, to oddzielny temat. Profil anatomiczny buta, to zawsze była mocna strona Japończyków. A to nie łatwa sztuka w produkcie seryjnym, gdzie uniwersalność kształtu i łatwość adaptacji do rożnych kształtów stopy, zawsze jest wyzwaniem. Dlatego zwracam waszą uwagę na kolejną ciekawą sztuczkę.
Wewnątrz buta przebiegają 2 ukryte taśmy. Połączono je ze sznurowadłem. Dociągnięcie sznurówki powoduje automatyczne dociśnięcie stopy za pomocą miękkiej wewnętrznej obejmy. Tego chyba nie robi nikt inny.
Podsumowanie – dla kogo?
ASICS Gel-Resolution 9 waży 420g. To nie jest piórko. To solidna konstrukcja odpowiedzialna za kontrolę stopy i precyzję uderzeń. Polecam je w szczególności osobom o mocnej budowie ciała, grającym przede wszystkim mocne piłki z głębi kortu. Siła i stabilność, to z tymi cechami będą mi się zawsze najbardziej kojarzyły.